W marcu 2018 w naszym przedszkolu powstał dziecięcy zespół ludowy pod nazwą ”TĘCZA”. Pomysłodawcami tej inicjatywy są nauczycielki Iwona Gajewska i Beata Dołba które przygotowując innowację pedagogiczną „TANIEC, JAKO ELEMENT EDUKACJI REGIONALNEJ, ORAZ SPOSÓB NA KSZTAŁTOWANIE TOŻSAMOŚCI DZIECKA” postanowiły w grupie dzieci z którą pracują, poprzez taniec uczyć dzieci o wiele więcej.
Pomysłodawczynie w swojej innowacji argumentują pomysł tak: „Zamość to region bogaty w kulturę, folklor, tradycję i wiele wartości które warto przekazać kolejnym pokoleniom. To właśnie tutaj odbywa sie corocznie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”. Jednym z „ojców chrzestnych” Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk” lub może dobrym duchem tego festiwalu jest… Jan Zamoyski – kanclerz i hetman wielki koronny, fundator wpisanego na Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1992 r. Zamościa. Od zarania dziejów „gród hetmański” był miastem wielu narodowości, wielu religii, zwyczajów, obyczajów i obrzędów – wspaniały tygiel ludzi o bogatej tradycji i kulturze. Roztocze – Zwierzyniec, Susiec, Guciów, Tomaszów Lubelski – to kolebka naszej tradycji. Ponieważ taniec zawsze łączył pokolenia i teraz jest to najlepsza forma, aby naszym najmłodszym wychowankom przekazać to, co dla ich wychowania w duchu świadomości narodowej i patriotycznej najważniejsze.
Dziecko używając swego ciała w różnych sytuacjach, nie tylko eksploruje je, ćwiczy i doskonali, ale również poznaje siebie i swoje otoczenie. Ćwiczenia ruchowo – taneczne zaspokajają nie tylko potrzeby ruchowe dziecka , ale także rozwijają szereg jego dyspozycji psychofizycznych takich jak spostrzegawczość, pamięć, koncentracje uwagi, szybką reakcję, koordynację wzrokowo – ruchową, orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni.
W dzisiejszych czasach, gdy zaistniała konieczność przygotowania młodego pokolenia do dialogu kultur, gdy edukacja patriotyczna, regionalna, międzykulturowa stała się podstawowym nurtem wychowania społeczeństwa obywatelskiego, dostrzegłyśmy w tańcu obok właściwości artystycznego rozwoju dzieci – możliwość kształtowania nowoczesnego mieszkańca Europy. Każdy bowiem naród w nowoczesnej i wspólnej Europie powinien posiadać wiedzę dotyczącą z jednej strony kultury uniwersalnej, ogólnoludzkiej, europejskiej, a z drugiej istotnych elementów kultury narodowej, czyli tego, co jest nam najbliższe, co nas kształtuje.
Taniec ludowy jest ciekawą formą pracy z dziećmi. Poprzez swoją prostotę, a jednocześnie żywiołowość, dostojność, wesołość, fantazję jest nośnikiem głębszych treści m.in. patriotycznych. Program obejmujący naukę tańców ludowych: regionalnych i narodowych polskich dostosowany jest do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Taniec jest harmonią ciała, umysłu i muzyki, jest kulturą i sportem.”
Zespół taneczny miał okazję prezentować się na różnych polach:
1. Przegląd artystyczny przedszkoli.
2. Uroczystość „Dnia Edukacji Narodowej” w ZNP
3. Uroczystość z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu.
4. Uroczystość z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości w Dziennym Domu Seniora „Wigor”