REALIZACJA PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO
„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
W roku szkolnym 2017/ 2018 nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu we współpracy z Powiatowa Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Zamościu. Pierwszym etapem było szkolenie które odbyło się 9 listopada i miało na celu podsumowanie IX edycji programu z roku ubiegłego, oraz wdrożenie do edycji X.
W programie uczestniczyło 25 dzieci z grupy IV. W grudniu zostali o programie poinformowani rodzice udzielając pisemnej zgody na udział ich dziecka w realizacji założeń.
Celem programu było:
-
zminimalizowanie narażania dzieci na bierne palenie,
-
zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
-
wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy,
-
a także wzrost świadomości rodziców w zakresie ochrony dzieci przed skutkami dymu tytoniowego.
Program realizowany był jako cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci,
składający się z 5 zajęć warsztatowych:
– ,,Wycieczka wokół przedszkola” – wyszukiwanie źródeł dymów.
-„Co i dlaczego dymi?” – dzieci analizowały źródła dymów, ich szkodliwość dla zdrowia, wykonywały w zespołach plakaty pt.”Co dymi?”
– „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” – zajęcia warsztatowe . Wykorzystaliśmy metodę opowieści ruchowej aby ukazać na przykładzie kwiatów jak czuje się ktoś przebywający w dymie. Dzieci bardzo wczuły sie w swoje role. Mimiką, ruchem, gestem zobrazowały tą trudną sytuację. Podczas tego zajęcia dzieci poznały Dinka – chętnie przyjęły go do grupy jako symbol walki z dymem, wykonały wydzieranka z papieru portret Dinka.
– ,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?” -Dyskusja na temat wpływu dymu tytoniowego na zdrowie ludzi. Dzieci w oparciu o znane juz im znaki drogowe projektowały swój znak „ZAKAZ PALENIA”
– ,,Jak unikać dymu papierosowego?” – na podstawie opowiadanie „Dinuś w pociągu” poruszaliśmy z dziećmi temat jak sobie radzić w sytuacjach kiedy ktoś w naszym otoczeniu pali papierosy – burza mózgów. Dzieci wykonały zawieszkę „Nie pal przy mnie, proszę” którą następnie zabrały do swoich domów.
Dodatkowymi zadaniami mającymi wzmocnić program były:
-
Udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Urząd Miasta Zamość „Nie pal śmieci” – zdobycie II miejsca.
-
Wycieczka do przychodni stomatologicznej „Multimed”- spotkanie z lekarzem stomatologiem, rozmowa o higienie jamy ustnej i wpływie palenia na stan naszych zębów i nie tylko.
-
Wycieczka do apteki – zapoznanie z preparatami mogącymi ułatwić rzucenie nałogu tytoniowego.
-
Utworzenie tablicy informacyjnej dla rodziców w szatni „Skutki palenia”
-
Uczestnictwo w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 biorącej udział w programie „Pomóż odetchnąć twojej okolicy”
-
Przygotowanie wspólnie z dziećmi z okazji Światowego Dnia Zdrowia teatrzyku dla rodziców „My też palić nie będziemy”
Podczas realizacji programu spotkałam się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które z dużym zaangażowaniem podejmowały kolejne tematy, zadania, choć jakby mogło sie wydawać – bardzo trudne dla pięciolatka. Bardzo dziękuję również rodzicom za okazane wsparcie i podjecie „trudnych rozmów” ze swoimi dziećmi . Dobro dziecka jest wartością dla której warto podjąć każdy trud.
koordynator programu Beata Dołba